Slovensko je krásne, tak si ho nenechajme zničiť

Štandardný

Inšpiráciou tohto blogu sa mi stali moje služobné cesty po Slovensku. Keď som bol malý, tak som s rodičmi a s rodinou prešiel asi všetko čo sa dalo na Slovensku. Najmä naše krásne hory, kultúrne pamiatky a rôzne miesta, ktoré určite stoja za to, aby ste ich videli. Počas posledných mesiacov čo cestujem po Slovensku som bol aj na miestach, na ktorých som ešte nebol alebo bol, ale veľmi dávno. A práve tieto moje cesty po Slovensku, na ktorých sa stretávam s rôznymi ľudmi mi ukázali, že Slovensko je naozaj krajina, za ktorú sa oplatí bojovať.

Slovakia_flag-5Prečo sa oplatí bojovať za krajinu, ktorá je svetových meradlách taká malá, že sa považuje za štatistickú odchýľku?

1. Máme prírodné krásy, ktoré nám môžu závidieť mnohí
Áno, aj v iných krajinách máte takú diverzitu ako máme my, ale musíte dlho cestovať naprieč krajinou aby ste našli to čo nájdete na Slovensku. Skoro ráno sa môžete kochať krásnym východom Slnka a pokračovať v turistike. Na obed sa môžete kúpať v našich termálnych a liečivých prameňoch, ktorých máme neskutočné množstvo. A čo sa s načatým večerom? Slovensko je známe aj svojimi vinicami. Stačí navštíviť niektorú z neopísateľných viníc, v ktorých sa o vás postarajú, tak ako sa na Slovensko patrí.

vysoke tatry

2. Máme naozaj krásne ženy
Naša devíza vo svete, ktorou sa tak radi chválime sú naše ženy.  Je to už asi klišé, ale je to tak. Ja, ako chlap to môžem potvrdiť. Poznám veľa žien z rôznych kútov sveta. Páči sa mi jeden citát od Milana Lasicu, ktorý vystihuje podstatu, a s ktorým sa stotožňujem.

„Všade na svete sa muži otáčajú za krásnymi ženami. Na Slovensku nemusia. Oproti ide ďaľšia.“
Milan Lasica

slovenky-kroj-zidovky

3. Máme krátku históriu, ale aj tak veľa osobností
Možno nemáme históriu ako Veľká Británia alebo iné západné krajiny, ale veľkosť krajiny sa nemeria podľa rokov ich existencie, ale podľa toho akých ľudí má daná krajina. Nebudem menovať všetkých, ale Milan Rastislav Štefánik, Ľudovít Štúr, Anton Bernolák, P. O. – Hviezdoslav, Martin Kukučín, Janko Matúška, Štefan Banič, a ďalší. To je len veľmi krátky zoznam našich najznámejších slovákov, o ktorých sa vie aj vo svete, a o ktorých sa písalo dávno pred tým ako sme sa narodili my tí, čo to teraz čítate.

Stefan_Banic_US_Patent_v_obrazok_933

4. Máme podnikateľov, ktorí stále vedia robiť slušný biznis
Áno, aj takých máme. Máme ich dosť a je mi ľúto, že nich sa veľa nepíše, a že o nich nevieme. Aj vďaka mojej práci ich stretávam a vediem s nimi zaujímavé diskusie, ktoré ma neustále obohacujú. Stále verím, že slušnosť v podnikaní sa ešte stále vypláca. Verím, že stále môžu preraziť a udržať sa na našom trhu. Verím, že aj napriek sťažujúcim sa podmienkam zo strany štátu vydržia títo podnikatelia. Verím aj v to, že sa ľudia spamätajú a ukončia vládu jednej strany, ktorá toľko škodí našim podnikateľom, ktorí sa starajú o to, že ľudia majú prácu, vďaka ktorej sa môžu starať o svoje rodiny. A moje posledné „verím“, že ich morálka a etika v podnikaní nepôjde dole vodou.

michal_truban

5. Máme šikovných, priebojných a inteligentných mladých ľudí
Toto je naša devíza, ktorá nás bude reprezentovať už čoskoro v politike, podnikaní a v iných spoločenských oblastiach. Mladá generácia je budúcnosťou každej krajiny, a je len na nás, ako sa toho chopíme a ako im pomôžeme. Máme tu veľa „šikovných“ ľudí, ktorí nás „reprezentujú“ vo svete v negatívnom smere. Dajme šancu mladým, nech sa ukážu, nech ukážu čo im odovzdali rodičia, učitelia a ich priatelia. Možno je to naivné, ale verím stále, že všetko zlé sa dá zmeniť, len treba začať od seba. Nikdy nie je neskoro, a v prípade Slovenska je ešte stále veľká šanca, aby sa stalo krajinou, o ktorej sa bude písať a hovoriť čoraz častejšie v pozitívnom smere.

6. Máme šport, ktorý nás vždy spojí
Každoročné sa vieme zomknúť v období Majstrovstie sveta v ľadovom hokeji, pretože milujeme hokej. Vtedy vieme držať spolu, vieme stáť za „našimi“. Všetko je to pekné, ale mali by sme takto vedieť stáť vedľa seba a povzbudzovať sa aj v dňoch, kedy nie sú Majstrovstvá sveta. Počas týchto týždňov dokážeme čokoľvek, ale je veľká škoda, že v inom období nie sme takí istí. Kiež by boli Majstrovstvá sveta počas celého roka. Naša krajina by bola ešte úspešnejšia, veselšia a najmä  pozitívnejšia. Hokej je šport, ktorý v nás prebudú národovcov, patriotov, … Skúsme byť takýto aj mimo prvých májových týždňov.

slovensko-hokej-pokrik-12192

7. Máme skvelú kuchyňu
Skoro by som zabudol na niečo podstatné. Ľudia by bez potravy nedokázali prežiť, a naši predkovia sa vedeli o seba postarať aj napriek nie moc pohostiným podmienkam. Ten kto skúsil bryndzové halušky, chlieb so šmalcom a cibuľov, a pod. tak určite neoľutoval. Maximalne celiatik a človek čo ma intoleranciu na laktózu, ale verím, že im to stálo za to 😀

Slovakia_Bryndzove_Halusky

A na záver by som rád dodal, že aj napriek tomu, že je tu veľa negatív, ktoré Slovensko má, stále som hrdý na to, že som Slovák. Narodil som sa tu, žijem tu a žiť sa tu chystám. Zahraničie má svoje čaro, rád tam chodím, ale vždy pri návrate domov si poviem: „Všade dobre, doma najlepšie!“

A naozaj posledný záver. Na to, aby Slovensko mohlo byť úspešné, musíme aj my niečo pre to spraviť. Nie je to len na pár jednotlivcoch, ktorí to „držia“ nad vodou, a vďaka ktorým sa o nás vie (či už v pozitívnom alebo negatívnom smere). Máme toľko možností ako sa môžeme všetci pričiniť o to aby sme sa mali lepšie. Niekoľko príkladov uvediem: pôjdeme voliť, vyjadríme sa v referende, budeme na sebe pracovať, nenecháme sa znechutiť vonkajšími vplyvmi, budeme sa vzájomne podporovať a nezávidieť si aj nos medzi očami, … Dúfam, že aj toto málo z mojej strany pomôže, aby sme zmenili Slovensko k lepšiemu. Nenechajme si ho vziať skupinkou ľudí, ktorým nezáleží na ostatných, ale len na sebe a skupinke „blízkych“..

Comments

comments

Leave a Reply