Recenzia na Lenovo ThinkPad Edge E530

Štandardný

Recenzia na Lenovo ThinkPad Edge E530

Dnes sa mi dostal do rúk na testovanie nový notebook Lenovo ThinkPad E530, ktorý cez BuzzHunterrecenzujem pre portál a e-shop ThinkPro.sk. Cieľom tejto kampane bolo otestovať zariadenia spoločnostiLenovo, ktorá je aktuálne na 2. mieste v predaji IT techniky. Predstavenie rady Edge

Nakoľko som mal na výber si vybrať z niekoľkých typov notebookov, tak môj výber smeroval k legendárnym ThinkPad-om, ktorých história a kvalita siaha ešte ku spoločnosti IBM, ktorá vytvorila alianciu so spoločnosťou Lenovo. Možno ste sa už stretli s predošlými ThinkPad-mi, ktorých dizajn patrí k tým konzervatívnym a nepodliehajúci módnym trendom. Ale je tu rada Edge, ktorá je v strede medzi IdeaPad-mi a ThinkPad-mi. Dizajn notebookov je štýlovo-konzervatívny, aby sa nenarušila myšlienka ThinkPad-ov, v spojení s kvalitou spracovania, ktorá je typická pre ThinkPad-y. Rada Edge je obsahuje taktiež známe ochranné a bezpečnostné prvky, ktoré mávajú ThinkPad-y radu T, X a W, ale nenesú všetky rovnaké pomenovania. Radu Edge by som mohol charakterizovať ako dospelého brata IdeaPad-ov, alebo opačne mladšieho brata ThinkPad-ov. Nakoľko aliancia IBM s Lenovom nesie aj isté záväzky, tak sa Lenovo zaviazalo, že bude i naďalej vyrábať povestné ThinkPad-y. Rada Edge je vstupnou radou do sveta dospelých ThinkPad-ov. Tieto notebooky sú vhodné ako pre študentov, ktorý potrebujú solídny výkon, tak aj pre podnikateľov, ktorý požadujú kvalitu a odolnosť zariadení, pred nástrahami, ktoré čakajú mobilné zariadenia (notebooky) na cestách.

Prvé dojmy

Prvé dojmy z tohto notebooku nastali už pri škatuli, v ktorej mi kuriér dodal notebook. Typická jednoduchá škatuľa s niekoľkými nálepkami a identifikačnými štítkami a jednoduchou potlačou. Čo viac treba pre notebook v tejto kategórií? Nič! V balení okrem notebooku bolo niekoľko manuálov, sieťový adaptér a 6- článková batéria so zvýšenou kapacitou označovaná 75+ (62Wh), čo v praxi postačuje na cca. 5-6 hodín kancelárskej práce, browsovania a nenáročnej práce. Prvé čo bolo som si všimol hmotnosť notebooku s batériou i bez nej. Napriek tomu, že je to notebook s 15,6″, tak hmotnosť bola na úrovni 14,1″ notebooku. Príjemne prekvapený, ale pri ThinkPadoch je to typické. Prvé otvorenie veka displeja a ďalšie potešenie na svete. Prečo? Hneď ako mi ho kuriér  doniesol, povedal som si, že ho vyskúšam rovno v záhrade. Slnko svietilo, takže už asi viete kam mierim. Matný displej, na ktorý vážne nedám dopustiť. Po niekoľkých rokoch práce s lesklým displejom na notebooku som bol veľmi rád, že aj tu je matný displej, na ktorom som v pokoji mohol pracovať vonku. Prvý štart bol konfiguračný, kde pri Windowse bolo potrebné nastaviť jazyk, … toto nie je tak podstatné ako ďalšie pocity z tohto notebooku. Čierny s matnou úpravou, príjemný povrch na dotyk, ktorý nenesie stopy po odtlačkoch prstov. Áno, po mastných rukách tam vidíte nejaké tie „odtlačky“. Klávesnica má aj numerickú časť, ktorá je pre niektorých nepostrádateľná.

Technická špecifikácia

Notebook mi bol dodaný v nasledujúcej konfigurácií:

HD displej mal rozlíšenie 1366×768. Existuje aj displej HD+, ktorý má rozlíšenie 1600×900. 

V notebooku je osadený CPU Intel Core i5-3210M (2,5 GHz, Turbo režim 3,1 GHz) tretej generácie, známy aj pod kódovým označením „Ivy Bridge“. Je to 4-jadrový procesor, viac o tretej generácií nájdete na tomto linku. CPU obsahuje zdieľané grafické jadro Intel Graphics HD 4000, ktoré podľa testov je dvojnásobne rýchlejšie ako jeho predchodca Intel Graphics HD 3000.

Hard disk (HDD), ktorý bol inštalovaný v notebooku má obrovskú kapacitu, až 1TB 5400 RPM. Táto kapacita postačuje bohate na bežnú prácu, aj prácu s veľkým množstvom databáz, ale i multimediálnym obsahom. Existuje možnosť osadiť aj 16 GB/32 GB mini SSD diskom do slotu pre 3G modul Mini-PCI-Express slotu, ktorý by slúžil ako vyrovnávacia pamäť, alebo na beh systému. Nakoľko sa jedná o „nemechanický“ typ HDD, tak neprodukuje žiadne ďalšie vibrácie a je odolný voči otrasom. 

Notebook je osadený 2x4GB RAM, ktorých takt je 1600 MHz. Práve nová generácia CPU zdvihla podporovaný takt pamätí. V celkovom hodnotení v kombinácií s Windows 7 64 bit verziou pracuje systém veľmi svižne. Notebook je možné rozšíriť až na 16 GB RAM. Podľa môjho názoru si myslím, že na prácu bohate stačí aj 8 GB. Aj keď budete mať otvorených niekoľko aplikácií spolu s browserom, v ktorom budete mať otvorených niekoľko okien. 

E530 má aj ďalšiu integrovanú grafickú kartu nVidia GeForce GT 630M Optimus s 2 GB vstavanej pamäte. Táto grafická karta sa prepína automaticky podľa potreby grafického výkonu. Nemal som možnosť testovať žiadnu hru, tak nemôžem objektívne zhodnotiť grafický výkon tejto grafickej karty. Jediné čo sa mi podarilo otestovať bol HD film a BRRip jedného filmu. Ostatná činnosť počas testovania nebola graficky náročná.

O bezdrôtovú konektivitu sa stará čip Intel 2230 BGN s BlueTooth 4.0. Počas testovania som mal možnosť testovať aj kvalitu internetového spojenia cez Wi-Fi. Access Point som mal umiestnený na druhom poschodí a s notebookom som pracoval v záhrade. Medzi mnou a AP bol niekoľko prekážok. Signál bol stabilný a nezaznamenal som žiadne výpadky v spojení. Taktiež som testoval aj v domácom prostredí. Po celom dome som nezaznamenal žiadnu stratu/nestabilitu signálu. S mojim starým notebookom mám sem-tam problém s výpadkom a silou signálu v obývačke, s Lenovom som tento problém nemal.

O multimediálnu komunikáciu na diaľku sa stará integrovaná web kamera HD 720p, ktorej výstup je kvalitný. Ako aj „starší“ bratia z rady T, X a W majú dva mikrofóny, tak aj tento má v sebe integrované. Jeden slúži na komunikáciu a druhý slúži na elimináciu rušivých elementov, napr. zvuk klávesnice pri písaní. Takže aj v hlučnejšom prostredí vás na druhej strane budú dobre počuť.

Optická mechanika je v tomto notebooku použitá DVD/CD multi burner (napaľuje DVD/CD). Výrobca je Optiarc (AD-7740H). Optiarc je divízia SONY, ktorá je vedúcim v dodávaní optických zariadení pre SONY (SONY Optiarc).

E530 má okrem iného čítačku pamäťových kariet (4v1). Lenovo v tejto rade neoznačuje USB 3.0 typickou modrou farbou, ale onačením SS (Super Speed). E530 obsahuje 2xUSB 3.0, 1xUSB 2.0 a 1xUSB 2.0 so stálym napájaním (typické žlté označenie). O prepojenie na iné zobrazovacie zariadenie sa bude starať HDMI 1.4 a starší VGA port (bez aretácie). Pre pripojenie head-setu sa stará combo konektor (slúchatká a mikrofón sú v jednom porte).

{becssg}Porty{/becssg}

Batéria ako jedna z vecí, ktorá zaujíma používateľov by bola škoda ešte raz nespomenúť. Zo skúseností môžem povedať, že pri kombinovanej práci (náročnejšia (výpočtová, multimédiá) s jednoduchšou (kancelárska)) bola výdrž batérie okolo 4 hodín. Pri tej jednoduchšej sa výdrž batérie, resp. čas používania zvýšil na 5 hodín.

Ďalšie dojmy a pocity z používania

Už samotný názov ThinkPad vo mne vyvolával niekoľko pozitívnych „emócií“. Možno to bude znieť prehnane, ale tak to jednoducho je. Spomeniem ešte niekoľko postrehov z používania.

ThinkPad-y mali vždy a asi aj vždy budú mať „TrackPoint“. Pre tých čo nevedia čo to je, tak to je malý „joyistick“, umiestnený medzi štvoricou kláves (G, H, B, N). Práca s ním je veľmi návyková, zo začiatku pre niektorých ťažko ovládateľná, ale časom sa to dá zvládnuť. Vďaka tomu sú podriadené aj dve tlačidlá (pravý klik a ľavý klik), ktoré sú umiestnené pod klávesnicou. Aj ku týmto klávesám je pripravené „náučné“ video, ako na to ;). samozrejme TouchPad je multidotykový a obsahuje niekoľko ďalších vychytávok. Scrolovanie strán je umožnené posunom prsta po pravej strane TouchPadu (hore-dole). Dvoma prstami a posunom vyvoláte ponuku „SimpleTap“, ktorá má v sebe integrovaných niekoľko užitočných aplikácií, odkazov, … (eBay, Skype, nástroje od Lenova, …).

Systém obsahuje niekoľko nástrojov na ochranu údajov, ich zálohu, update systému a všetkých integrovaných zariadení. Na ochranu údajov slúži aj čítačka odtlačkov prstov, ktorá má rozšírenú funkcionalitu o prihlasovanie sa napr. do vášho mailu pomocou vami zvoleného prsta, alebo samotný štart systému bez potreby zadania hesla a stlačenia „Power On“ tlačidla.

Počas práce som sa niekedy pozastavil pri tom, či vlastne ho mám zapnutý, nakoľko ventilátor ani nebolo počuť. ThinkPad-y sú preslávené vetracím systémom. Do vývoja tohto systému ide veľký balík peňazí. Bez kvalitnej ventilácie aj s najlepším hardwerom váš notebook nebude tak výkonný ako s kvalitnou ventiláciou. Kvalitná ventilácia zároveň predlžuje život vášmu notebooku. Prevádzkové teploty notebooku boli v poriadku. Telo notebooku sa neprehrievalo ani pri náročnejšej práci.

Funkčné klávesy (F1-F12) sa dajú vyvolať dvoj-hmatom Fn a príslušná klávesa. Nakoľko tieto funkčné klávesy majú primárnu funkciu nastavenú na „multimediálnu“. Ovládanie hlasitosti, jasu, prepínanie na projektor, pauza, … Už keď som pri klávesnici, tak by bola škoda ju nespomenúť. Zdvih nízky, tichá, pohodlná, bez osvetlenia s ochranou proti poliatiu (s vaničkou, bez odtokových dier na spodku) – stačí iba prevrátiť notebook a vyliať vodu.

Kvôli tejto odolnosti voči poliatiu boli reproduktory presunuté na prednú stranu notebooku. Ich výkon je kvalitný a s Dolby Advanced Audio si môžete podľa toho čo počúvate prepnúť medzi niekoľkými režimami. Zvukový prejav reproduktorov je veľmi kvalitný. Nerezonujú, sú dostatočne hlasité s dobrým prejavom. Aj napriek niektorým názorom, ktoré prevládajú, že umiestnenie reproduktorov do tejto časti nie je vhodné najmä ak ho má používateľ na kolenách alebo mäkkej podložke z dôvodu zníženia/pohltenia zvukového výkonu, ja sa nestotožňujem s týmto názorom na 100%.

Lenovo do tejto generácie integrovalo novú verzu Lenovo Enhanced Experience 3 (LEE 3), čo v preklade do používateľskej reči znamená, rýchlejší štart systému a taktiež aj chod systému po značnej dobe používania, kedy bývajú registre plné, …

Telo notebooku a jeho spracovanie je na vysokej úrovni. Obsahuje rám Roll-Cage. Roll-Cage je istým spôsobom vnútorná výstuž notebooku. Viac o tejto výstuži môžete vidieť na priložených videách.

{youtube}eXMAL-lWQBM{/youtube}

V prípade, že ma ešte niečo napadne, vydám update tejto recenzie.

Záver

Na záver dodám niekoľko postrehov. Tento notebook by som určite odporučil študentom, pretože pomer cena/výkon je veľmi dobrý (aj nižšie konfigurácie sú dobré). Nakoľko študenti pracujú na projektoch, píšu rôzne záverečné práce, … tak je na mieste ochrana dát na ich diskoch, ako aj odolnosť notebookov, pretože notebooky u študentov sú namáhané vo veľkej miere. Či už po stránke zaobchádzania s nimi, ale aj po stránke používania. Notebook nie je ťažký, čo opäť prihráva na mobilite, že študent nemusí robiť kompromisy čo si vezme so sebou na úkor niečoho. Taktiež je tento notebook vhodný pre používateľov z radov podnikateľov alebo na nasadenie do podniku. Výkon a kvalita je v tejto rade na prvom mieste. Dizajn a spracovanie v podnikovej sfére nezohráva až takú rolu. Je vhodný naozaj aj pre používateľov na postoch manažérskych. Dizajn niečo stojí, ale pri ThinkPad-och sa ušetrené peniaze na dizajn premietnu do aktívnej i pasívnej ochrany a podpory, ktorá je samozrejmá pri prémiových zariadeniach.

Jediné mínus, ktoré som našiel bola neprítomnosť klávesy PrtSc (Print Screen) a dokonca ani systémová funkcia On-Screen-Keyboard (OSK.exe) nie je prítomná. V prípade potreby screenovania je potrebné doinštalovať aplikáciu tretej strany. Zistil som to, keď som chcel vyhotoviť Print Screen hodnotenia systému (GPU, CPU, HDD, .. ) tzv. „Index hodnotení používateľských skúseností so systémom Windows …“.

Mal som tú česť komunikovať aj so zamestnancami e-shopu ThinkPro.sk a boli skutočne ústretoví a milí. Komunikácia s nimi bola príjemná a jednanie s nimi nebolo problematické. Som rád, že na Slovensku rastie kvalita v poskytovaní služieb. V prípade ďalších informácií o produktoch Lenovo môžete zavítať na Facebookovskú stránku Lenovo Slovakia, kde taktiež získate potrebné informácie.

Cena na ThinkPro.sk je momentálne 745 € s DPH.

Článok uverejnený aj na ThinkPro.sk

Video

 

Roll-Cage ukážka

{youtube}ziWOEImJa0E{/youtube} 

Lenovo ThinkPad E530 Tour

{youtube}XHc0JIhDAJA{/youtube} 

Lenovo ThinkPad E530 prehliadka

{youtube}Kl7deZDOqM8{/youtube} 

 

Fotogaléria

{becssg}Recenzia TPe530{/becssg}

.

Comments

comments

Leave a Reply