Recenzia na Samsung Galaxy Nexus

Štandardný

Na trhu už nejaký ten piatok je tento Google smartphone, ale na Slovensku nie je až tak moc o ňom a výhodách „pure Google“  smartphone-u. Pred dvoma týždňami som sa stal vlastníkom už druhého kusu. Nie, nepokazil sa mi ten istý, mal som len jeho staršieho brata Google Nexus S, ktorý postupne odchádza do Android neba.

Na základe predošlých skúseností a vedomý si všetkých výhod rady Nexus som nechcel iný smartphone, aj keď je pravda, že na chvíľu som sa zamyslel aj nad iným, ale to som hneď zmietol zo stola, keď som si uvedomil, že to čo mi ponúkne Galaxy Nexus bude tá správna voľba. Ale po poriadku.

Galaxy Nexus podrástol oproti predchodcovi o úctihodných 0,65“, čo nie je až tak málo. Okrem uhlopiečky (4,65“) vzrástlo aj rozlíšenie. Hmotnosť by som povedal na pocit, že je o kúsok ľahší. Papierovo je situácia taká, že hmotnosť je o 6 gramov ťažší.

Výbava sa zmenila len o kúsok v podobe BlueTooth 3.0 a lepšej WiFi, ktorá dokáže fungovať v dual-band móde (2,4 GHz a 5,0 GHz). NFC čip zdedil tiež. V ňom sa nemenilo nič, akurát po aplikačnej stránke, ktorá priniesla novšia verzia Androidu už od verzie 4.0 (Ice Cream Sandwich) – Android Beam, ktorá bola taktiež v Nexus S. Fotoaparát si zachoval svojich 5 MPx, ktorý je o čosi lepší než predchodca, ale nie je to obrovský skok. Predná kamera získala o 1 MPx viac. Okrem toho dostal jeden extra mikrofón, ktorý má eliminovať ruchy z prostredia pri nahrávaní a pri telefonovaní.

Späť ku podstate idey „pure Google“. V posledných dňoch sa začali šíriť informácie o tom, že Google začne vydávať certifikácie ostatným výrobcom smartphonov, ktorý budú môcť vyrábať taktiež „pure Google“ – Nexus-y. Podstata spočíva v tom, že tento typ smartphone-u nemá žiadnu nadstavbu od výrobcu. Je to „holý“ Android. Samsung dodáva do svojich zariadení nadstavbu TouchWiz, HTC inštaluje HTC Sense, … čo je v podstate customizácia GUI (Graphic User Interface). Tieto nadstavby majú aj nejaké tie hardware-ové požiadavky, takže mnohokrát práve tieto nadstavby sú príčinou spomalenia daného zariadenia. Takže toto je prvá z výhod vlastnenia Nexus-u.

Nakoľko je Nexus z „produkcie“ Google, tak dostávajú tieto zariadenia update ako prvé. Majú prednosť a je to rýchlejšie ako kým výrobca odladí a customizuje ďalší update (novú verziu). Takže kým všetci sa tešia a nedočkavo čakajú kým sa k nim dostanú „fíčurky“ novej verzie Androidu, tak majitelia Nexus-ov ich už dávno vlastnia. Tu by som nazval tento druh podpory ako „First call support“. Čo poviete na túto výhodu? Ešte som nepočul, žeby niektorý smartphone získal novšiu verziu skôr ako Nexus.

Ak by niekto, ale chcel customizovať, tak v tomto prípade má jasne navrch oproti ostatným, pretože v systéme je základný „Launcher“, takže doinštalovanie ďalšieho bude (napr. Nova Launcher) nebude zbytočne brať ďalšiu hodnotnú pamäťovú kapacitu.

Hovorí sa, že v jednoduchosti je krása. A tak to tu naozaj je. Aj keď Google vydal isté štandardy, ktoré by mali platiť pre všetkých (font, farba fontu, grafických prvkov, …), tak realita je niekedy iná. Tieto štandardy sa uplatňujú od verzie 4.0 (ICS) a ostali zachované aj pri verzií 4.1 (Jelly Bean).

Galaxy Nexus je na trhu už takmer rok, a podľa kuloárnych informácií má na trh prísť už koncom októbra jeho nová verzia (údajne výrobca 4. Nexus-u bude LG).

Galaxy Nexus ma očaril už hneď po otvorení škatule, ktorá sa nezmenila od čias Google Nexus One, akurát jej rozmer sa zváčšil, ale to aj samotný smartphone. Svojou veľkosťou môže používateľom s menšou rukou spôsobiť, že ovládanie jednou rukou bude komplikovanejšie.

Typické zaoblenie je prítomné aj tu. Výhody tohto riešenia už boli preberané na niekoľkých fórach. Na prekrytie displeja bolo použité Gorilla Glass II., ktoré je odolné voči poškriabaniu a má zvýšenú odolnosť voči prasknutiu. Na povrch je olejofóbny povrch, ktorý uľahčuje odstraňovanie mastných šmúh a je odolnejšie na ich zachytávanie. Skúsenosti mám také, že povrch stačí ošúchať o tričko a displej je opäť ako nový.

Telo je plastové, čo mnoho ľudí asi kritizuje, ale žiadne vŕzganie nehrozí. Kryt batérie je flexibilný a môže sa zdať, že sa môže zlomiť, ale je vytvorený z nejakého nového typu polykarbonátu, ktorý je flexibilný a pevný. Nie je lesklý a nezachytáva odtlačky. Je štruktúrovaný a veľmi príjemný na dotyk.

To čo sa často vyčíta Nexus-om je, že nedisponujú slotom pre pamäťovú kartu. Prečo Google sa takto rozhodol? Jedna vec je platenie nejakého licenčného poplatku pre Microsoft a druhá vec je, že s používaním pamäťových kariet vznik niekoľko problémov – prípajanie a odpájanie MassStorage (chod aplikácií), drivery pre pamäťové karty, spomalenie chodu pri používaní pomalších pamäťových kariet = zníženie komfortu používania, …. Ani iPhone nemá a nebude mať slot na pamäťové karty a nevyčítajú mu to už, tak nevyčítajte to ani Nexus-om, nie je to nedostatok.

Zážitok z Jelly Bean je neskutočný. Reakcie systému sú dostatočne rýchle a aj pri prehrávaní hudby sa mi nestalo, že ak som spustil aplikácie, tak by sa to negatívne odrazilo na chode systému. Google s príchodom Jelly Bean prinieslo aj zlepšenie v grafickom prechode. Viac o projekte „Project Butter“ nájdete v nasledujúcom klipe.

{youtube}FCVMvvXHqxU{/youtube} 

S príchodom Galaxy Nexus-u sa stratili aj dotykové tlačidlá na ovládanie. Tieto tlačidlá sa stali súčasťou displeja. Zaujímavé a dobré riešenie. Pri predošlom riešení (aj iných zariadeniach) sa stávalo, že prach, ktorý sa dostal pod tieto dotykové tlačidlá obmedzoval ovládanie telefónu.

S novým Galaxy Nexus-om prišla aj dokovacia stanica, ktorá sa pripája cez 3-pinový konektor na pravom boku Nexus-u. Hardwerovú spúšť kamery určite na ňom nenájdete. Hardwerové tlačidlá sú obmedzené na 3 kusy (eliminácia poškodenia, zlyhania, …).

Displej je jasný, podáva verné farby, a nakoľko je to SAMOLED displej, tak čierna je čiernou a nie vyšednutou čiernou. Páči sa mi, že ako aj na predchádzajúcej verzií, aj na tejto nemám problém s čitateľnosťou na priamom svetle. Ak používate čierne pozadie, tak práve vtedy šetríte energiu vo vašom Nexus-e, pretože SAMOLED displeje (LED) neemitujú čierne pixely. Vtedy sú vypnuté.

Sľubovaná vyššia výdrž na jedno nabitie nebol len marketingový ťah. Zatiaľ sa všetko naplnilo do bodky. Ešte práve testujem byť pripojený len na 2G sieť. Kapacita batérie je 1750 mAh, LTE verzia (aj pre CDMA siete) majú o kúsok vyššiu kapacitu batérie – 1850 mAh.

Foťák ako som už spomínal neprešiel radikálnou zmenou, ale nepatrí k tým najhorším, no ani nie k tým najlepším. Na druhej strane zas musím priznať, že kvalitou ma nesklamal. Viem, že na trhu je už možné získať i s pokročilejšími technológiami, ktoré výsledné fotky za zhoršených svetelných podmienok robia dobré fotky. Prisvetlovacia dióda je dnes už asi štandard a poslúži aj na prisvietenie. Video sa dá natáčať v HD rozlíšení s 30 fps.

Reproduktor je umiestnený na zadnej, spodnej strane. Jeho zvukový prejav je kvalitný, ale je o čosi tichší. Dá sa tento neduh odstrániť stiahnutím aplikácie z Google Play Store (Volume Control + )

Plusy

– podpora zo strany Google,

– kvalitné spracovanie,

– displej SAMOLED,

– výdrž batérie,

– a všetko čo bolo písané v recenzií.

Mínusy (nedá sa jasne povedať čo je mínus pre koho)

– 5 MPx fotoaparát,

– pre ľudí s menšími rukami ťažšie ovládateľný pre veľkosť.

Záver

Z môjho pohľadu je to najlepšie čo môže byť medzi Android smartphonmi. Áno, Samsung Galaxy S III je s lepším HW, … ale stále to nie je pure Android, ktorý má všetko doladené. Už len samotný Google Now je rýchlejší ako S-Voice alebo aj Siri od Apple. Na záver by som dodal asi len toľko, že Nexus je niečo ako iPhone. Je to priama konkurencia postavená voči iPhone. Odpovedať na to nebudem, určite ste pochopili prečo.

Fotogaléria

{becssg}Nexus{/becssg}

.

Comments

comments

Leave a Reply