Recenzia na Logitech Wireless Solar Keyboard K750 a Logitech Wireless Touch Keyboard

Štandardný

Recenzia na dve klávesnice od Logitechu

Pred dvoma týždňami sa mi dostali do rúk na testovanie produkty od značky Logitech. Je to popredný výrobca počítačového príslušenstva na svete. Vyrába okrem myší a klávesníc aj audio techniku, hernú techniku a kopec ďalšieho pre vašich elektronických miláčikov. Na fotenie som si zavolal svojho kamaráta fotografa Mateja, ktorý mi nafotil tieto fotky. Logitech Wireless Solar Keyboard K750

Na prvý pohľad hneď zaujímavá klávesnica, ktorá záujme najmä dvoma veľkými solárnymi panelmi. Na testovanie som mal k dispozícií čiernu verziu, ktorá okrem klávesov bola celá lesklá. Táto klávesnica vyzerá naozaj elegantne. Lemovanie, resp. spodný kryt, ktorý vidieť aj po bokoch je bielej farby, ktorá kontrastuje lesklú čiernu veľmi efektne. Profil klávesnice je veľmi nízky. Zaradil by som ju do kategórie „ultra-keyboard“.

Prvé čo ma napadlo bolo, ako bude fungovať vo večerných hodinách, keď nebude k dispozícií prirodzené svetlo, a ako dlho vydrží pracovať. Po prvej inštalácií som okamžite pochopil ako to celé funguje a obavy som mohol zahodiť za chrbát. Po pripojení prijímača do USB portu sa doinštalovala mini aplikácia (cez web, aj cez Windows Update ju ponúkne), ktorá signalizuje kapacitu nabitia a intenzitu svetla, ktorá dopadá na solárne panely. 

Táto mini aplikácia vyzerá skutočne dobre po grafickej stránke, je prehľadná a nemá zbytočnosti, ktoré by človek aj tak nevyužil. Táto mini aplikácia sa dá spustiť aj cez klávesnicu, na ktorej je umiestnené tlačidlo, vedľa ktorého sú dve informačné LEDky so smajlíkmi, ktoré signalizujú intenzitu svetla. Klávesnica je možné aj vypnúť, čím sa šetrí akumulátor. 

Na spodnej strane môžete nájsť okrem niekoľkých gumených protišmykových podložiek aj dve výklopné nožičky, ktoré umožnia klávesnici „ideálny“ sklon 8°. Samozrejme tento „ideálny“ sklon nie každému musí sedieť, nakoľko každí má rôzne veľké zápästie, prsty, …. 

K micro USB adaptéru môžete v balení nájsť aj redukciu na veľkosť USB kľúča, ktorá slúži na pripojenie k stolovému PC. Micro USB adaptér je vhodný na permanentné použitie v notebooku. 

Rozloženie klávesnice – klávesnica má 6 radov klávesov. F1 – F12 sú primárnymi klávesami a ich sekundárna funkcia na ovládanie multimédií je až po stlačení funkčného klávesu Fn, ktorý je umiestnený na pravej strane klávesnice (medzi pravým Alt a Ctrl). Osobne som zvyknutý, ale aj zvykom na notebookoch je umiestniť túto klávesu na ľavú stranu. Je to trochu nezvyk, ale dá sa na to zvyknúť. Veď multimediálna funkcia sa menej často využíva než klávesy F1-F12. Všimol som si, že na niektorých klávesniciach býva primárna a sekundárna funkcia týchto kláves vymenená. Pre tých čo pracujú je to veľké plus, ak je ich funkcionalita nastavená ako na tejto. Tí čo chcú viac ovládať multimédiá, tak musia použiť „dvojhmat“. 

Písanie na klávesnici – na začiatku som nejako nemohol prísť na chuť tejto klávesnici z pohľadu ergonómie, ale časom sa to ukázalo ako len obyčajný zvyk písania na inom type klávesnice. Nemôžem prehlásiť, že každému sa bude písať na nej tak dobre ako mne, ale píše sa na nej dobre. Klávesy majú dobrý zdvih aj medzery medzi jednotlivými klávesami. V každej klávese je priehlbina, ktorá takpovediac dáva používateľovi istotu, že jeho prst skĺzne na stred klávesy. Dalo by sa povedať, že je to typická chiclet klávesnica. Sem-tam sa mi podarilo spraviť preklep, ale to len preto, lebo som zvyknutý na iné rozloženie, takže toľko asi k tomuto hodnoteniu. Ináč pri písaní nie je hlučná. Pri rýchlejšom písaní počuť také šumenie, ako keď na jeseň fúka vietor do konárov stromov.

Výdrž – osobne sa mi nepodarilo otestovať reálnu výdrž, nakoľko práca v noci a práca počas dňa bola rôzna. Nikdy sa mi ju nepodarilo vyšťaviť ani dostať pod úroveň 100%. A to som ju nevypínal ani pri vypnutom PC.

Logitech Wireless Touch Keyboard

Druhou testovanou klávesnicou je Logitech Wireless Touch Keyboard, ktorá je zaujímavou z viacerých dôvodov.

1. dôvod – veľkosť klávesnice je v porovnaní s bežnou klávesnicou menšia,

2. dôvod – obsahuje touchpad – takže ku práci nepotrebujete myš,

3. dôvod – neobsahuje numerickú časť ako bežné klávesnice,

4. dôvod – zaujímavý design kláves :D.

Klávesnica je odetá do čiernej farby. Jej povrch je matný. Na spodnej strane nájdete okrem štyroch protišmykových podložiek aj otvor na dve batérie formátu  AA. V kryte na tieto batérie je aj priestor pre uloženie micro USB prijímača. Šikovné riešenie aby sa prijímač len-tak rýchlo nestratil. Na zadnej strane nájdete iba vypínač klávesnice, čiže bezdrôtového prenosu medzi PC/notebookom a klávesnicou.

Spojenie klávesnice a touchpadu hodnotím pri použití s notebookom ako veľmi dobré riešenie. Osobne si myslím, že výrobca primárne určil túto klávesnicu práve pre mobilných používateľov, ale aj na domáce použitie do obývačky ku multimediálnemu centru. Veľkosť a jej rozšírená funkcionalita ju predurčujú práve k tomuto použitiu. Osobne kvôli veľkosti mojich dlaní a prstov by som ju nepoužíval na dlhé písanie, pretože je dosť malá pre mňa, ale na krátke písanie v obývačke alebo obsluhu notebooku, ktorý je na stole mi postačí.

Táto klávesnica nemá žiadnu mini aplikáciu, ktorou by sme spravovali nejakú jej ďalšiu funkcionalitu. Je to jednoduchá klávesnica, rozšírená o touchpad.

Rozloženie klávesnice – klávesnica má 6 radov klávesov. F1 – F12 sú primárnymi klávesami bez sekundárnej funkcie. Jedine F12 má sekundárnu funkciu „Scroll Lock“. Na tejto klávesnici oproti predošlej, ale klávesa „Fn“ je umiestnená na ľavej strane medzi ľavým „Crtl“ a „Windows“ klávesov. Na klávesnici je 8 klávesov so sekundárnou funkciou. Ide o bežné funkcionality ako je „Page Down“, „Page Up“  a pod. Žiadne pokročilé multimediálne klávesy (Play, Pause, Stop, Mail, …). Na ovládanie hlasitosti slúžia samotné 3 tlačidlá nad „F“ klávesami. Aby som nezabudol je tam ešte tlačidlo „Home“, ktoré v prehliadači otvorí novú kartu. Klávesy F1-F12 sú trochu vyššie, nad úrovňou ostatných klávesov.

Písanie na klávesnici – spočiatku som bol ohromený, že notebook môžem ovládať aj bez použitia myši/touchpadu na notebooku, ale potom prišlo vytriezvenie. Mám dlhé prsty, vďaka ktorým sa mi naozaj horšie písalo na klávesnici, aj keď obsluha bola geniálna. Čo na to povedať. Písať na tejto klávesnici sa bude lepšie ženám, deťom, ale aj mužom, ktorí majú menšie dlane, prsty ale aj tým čo ich majú väčšie, ale v tom prípade to bude iba na krátke chatovanie ;). Toto hodnotenie skôr berte subjektívne než objektívne, pretože pre mňa je to dosť nanič.  na začiatku som nejako nemohol prísť na chuť tejto klávesnici z pohľadu ergonómie, ale časom sa to ukázalo ako len obyčajný zvyk písania na inom type klávesnice. Nemôžem prehlásiť, že každému sa bude písať na nej tak dobre ako mne, ale píše sa na nej dobre. Klávesy majú dobrý zdvih aj medzery medzi jednotlivými klávesami. Pri písaní je zvuk klávesov tlmený, taký dutý, ak to smiem nazvať, ale neruší pri práci.

Výdrž – osobne sa mi nepodarilo otestovať reálnu výdrž, pretože to by som ju musel testovať aspoň 12 mesiacov, tak udáva výrobca.

Záver a hodnotenie

Logitech Wireless Solar Keyboard K750

– odporúčaná cena výrobcom je 79,99 € (v e-shopoch je lacnejšia),

– dobre sa na nej píše,

– vhodná aj do kancelárie i do dizajnovo ladenej miestnosti,

– kvalitné spracovanie,

– takmer doživotné použitie bez výmeny batérií (čo ak ju budete používať počas polárnej noci?),

– dobré rozloženie kláves,

– vyššia cena, ale to kompenzuje dodatočné náklady na nákup batérií,

– lapač odtlačkov,

– bezdrôtové použitie (do 10 m – uvádza výrobca).

Určite by som si túto klávesnicu kúpil k riešeniu All-In-One, ale ja stolovému PC.

 

Logitech Wireless Touch Keyboard K400

– odporúčaná cena výrobcom je 39,99 €  (v e-shopoch je lacnejšia),

– veľkosť klávesnice,

– kombinácia klávesnica touchpad,

– úložný priestor na micro USB prijímač,

– výdrž bateriek,

– vhodná ku multimediálnemu centru do obývačky,

– vhodná ku notebooku,

– nevhodná pre ľudí s dlhšími prstami a veľkými dlaňami na dlhé písanie,

– dobrý povrch – nezachytáva odtlačky, nešmýka sa.

Ako som písal už vyššie, vhodná, ale s výhradami, resp. pre určité skupiny používateľov.

{becssg}Logitech_keyboards{/becssg}

.

Comments

comments

Leave a Reply