Recenzia na LG Optimus 4X HD (P880)

Štandardný

Dnes by som vám chcel predstaviť zaujímavý smartphone od spoločnosti LG Slovensko, ktorý sa mi dostal do rúk na testovanie. Rád sa s vami podelím o skúsenosti, ktoré s ním mám a možno vám pomôžem pri rozhodnutí či kúpiť alebo ho nekúpiť. Už hneď na začiatku vás musím upozorniť, že aj tak výber je na vás.

Balenie

Začnem tým čo obsahuje balenie. V balení okrem telefónu nájdete nabíjačku, ktorá má už štandardizovanú koncovku (microUSB), slúchatká, batéria a niečo navyše čo dodáva konkurečná značka ku svojim telefónom – NFC štítky (nálepky v 3ks).

Základné parametre

Procesor: 1,5 GHz Quad-Core nVidia Tegra 3, ARM Cortex A9 (4+1 jadro)

Displej: 4,7″ True HD IPS, 1280×720

RAM: 1GB

Vnútorná pamäť: 16GB + rozšíriteľná o microSD do 64GB

Konektivita: Quad band, Bluetooth 3.0, WiFi (802.11 b/g/n), NFC, HDMI (cez microUSB -> HDMI (MHL) je možné pripojiť k TV, monitoru,…)

Kamera: zadná – 8MPx a predná 1,3MPx

Batéria: 2150 mAh SiO – použitá nová technológia.

a kopec ďalších chipov ako GPS, polohový snímač, …

Skúsenosti z používania (HW stránka)

Telefón som mal možnosť testovať niečo cez 3 týždne, takže som mal dosť času na to aby som zistil čo-to o telefóne. V prvom rade začnem asi konštrukciou, ktorá je naozaj pevná, nič nevŕzga, všetko správne lícuje a osobne si myslím, že aj po čase to tak bude. Displej je prekrytý Gorilla Glass, ktorého vlastnosti môžete nájsť tu. Zadný kryt batérie je plastový s imitáciou kože, ktorá vyzerá efektne. Čo oceňujem je, že jediný lesklý povrch, na ktorom ostávajú odtlačky je displej a nie celé telo. Kryt batérie je pevný a dostatočne prilieha k telu telefónu.

Okolo displeja môžete nájsť kovový rám, ktorý dodáva telefónu spomínanú pevnosť. Zadná šošovka kamery kopíruje zadný kryt. Aj keď je zo skla, určite to nie je dobré riešenie, ale s týmto riešením sa stretávate určite aj pri iných výrobcoch mobilných telefónov.

Batéria vďaka použitej technológií SiO je rozmerovo veľká ako bežná Li-Ion 1000 mAh, ale jej kapacita je o čosi viac ako raz väčšia. Počas testovania som prišiel na to, že aj rýchlosť nabíjania je celkom rýchla. Čo sa týka výdrže, tak vydrží o kúsok viac, ale vďaka veľkému IPS displeju ide kapacita batérie tiež celkom rýchlo dole. Bol som, ale milo prekvapený tou výdržou. Druhá strana mince je Quad-Core procesor, ktorý má ešte jedno nízkonapäťové jadro, ktoré beží celý čas, kým sa nespustí náročnejšia aplikácia. Okrem toho, riadi aj spúšťanie ostatných jadier a ich manažment. Celkom dobré riešenie, ale určite by som zapracoval na odladenosti  systému, to je ale na ďalšiu kapitolu.

Displej a jeho kvalitu asi nemusím rozoberať do detailov, nakoľko je to skutočne veľmi dobrý displej. Prevedenie farieb je verné, a z ktoréhokoľvek uhla je dobre pozorovateľný bez farebných deformácií.

Čo možno z môjho osobného hľadiska hodnotím ako trochu nedoriešené je ovládanie hlasitosti, ktoré splýva s bokom telefónu a niekedy je náročnejšie ho nahmatať, resp. trafiť správny smer.

Skúsenosti z používania (SW stránka)

LG predinštalovalo do svojho modelu Android Ice Cream Sandwich (4.0.1) s grafickou nadstavbou LG UI 3.0. Počas testovania som dostal update na 4.0.3. Po update bolo vidieť malé zmeny v rýchlosti systému. ICS je rýchly, ale vďaka grafickej nadstavbe to sem-tam laguje, najmä keď idete do menu aplikácií, tak systém zobrazí hlášku „Loading …“ čo od takejto HW výbavy by som nečakal, no beriem to ako fakt, že je to nie HW stránka, ale SW, ktorú ma na starosti LG.

A ako najlepšie vyskúšať chip Tegra 3? Zahrať sa nejakú dobrú hru, takže challenge accepted! Batman The Dark Knight Raises som si stiahol na testovanie. Na svojom Samsung Galaxy Nexus som sa dostal dosť ďaleko. Herný zážitok nebudem popisovať ako skôr to či grafický chip Tegra 3 nesklamal a celkovo aj procesor, ktorý je tu osadený.

Ostal som prekvapený z toho, čo som zistil. Miestami hru seká, pričom všetky súbory sú už stiahnuté v pamäti, takže tu vylučujem sťahovanie dát, resp. načítavanie si dát z cloudu a pod. Nebolo to zlé, ale miestami trochu nehrateľné, hlavne keď bolo treba útočiť, lietať a pod. V mobile nebolo ani veľa vecí, takže ani fragmentácia pamäte, ale tak skôr by som povedal, že problém bude niekde v grafickej nadstavbe integrovanej od LG. V mojom Nexuse som sa s tým nestretol, tak vám to neviem vysvetliť. Po update, ale tieto lagy zmizli, takže chyba sa odstránila updatom. Inakšie displej je vynikajúci na takéto hry, pretože zobrazenie detailov a efektov je vynikajúce.

Grafická nadstavba pôsobí celkom príjemne, ovládateľnosť je plynulá, všetko je ľahko najditeľné a má to niekoľko podobných „fíčuriek“ ako konkurenčné grafické nadstavby systému. Možnosť voľby počtu obrazoviek, vytváranie foldrov, pomenovanie foldrov, zmena farby jednotlivých foldrov, a pod. Notifikačná lišta je zároveň a lištou rýchlej voľby, na niektoré nastavenia.

Veľmi dobrá predinštalovaná appka je Quick Memo, ktorá umožňuje zaznačiť si nejakú poznámku prstom, bez vyťukávania písmenok, ale je to písanie na „papier“. Okrem tejto predinštalovanej appky je tu ešte niekoľko takých, ale ktorú považujem za celkom užitočnú je appka s názvom Backup, ktorá dokáže spraviť obnovu, zálohu a ešte aj je tu možnosť naplánovať si kde sa bude a kedy sa bude tvoriť backup.

Osobne si myslím, že každý si môže vytovriť svoj telefón podľa potrieb a vyzbrojiť si ho svojimi appkami, preto som celkom spokojný, že tu nie je toľko predinštalovaných aplikácií.

Záver

Zhodnotenie tohto smartphone od LG nebude ľahké, pretože HW stránka ho radí do kategórie top smartphoneov, takže dotiahnuť sa na top bude teraz otázka skôr na SW stránku. Cena tohto modelu sa pohybuje v e-shopoch od 360 € a vyššie, čo na telefón s takýmito parametrami ho predurčuje na bestseller. Otázka je či ho trh akceptuje ako plnohodnotného hráča. Podľa môjho skromného názoru by si mohol nájsť svoje miesto na trhu. Pomer cena/výkon je veľmi dobrý čo by mu mohlo pomôcť preraziť aj na našom trhu.

Moje odporúčanie je kladné, najmä pre pomer cena/výkon, ale aj pomer kvalita/cena. Pred Vianocami je to vhodný darček pre tých, čo chcú svojim blízkym kúpiť telefón. Je to kvalitný, elegantný a spoľahlivý telefón, ktorému ku dokonalosti chýba iba update na Jelly Bean (4.1.x alebo 4.2.x).

Fotogaléria

{becssg}LG P880{/becssg}

.

Comments

comments

Leave a Reply