Recenzia na Lenovo IdeaPad K1 Tablet

Štandardný

Úvod

V 3Q 2011 Lenovo prinieslo na trh tablet, ktorý sa má zaradiť medzi tablety s čipom nVidia Tegra2. Tento model sa vyrába v štyroch farebných vyhotoveniach (červená, biela, čierna, hnedá). Momentálne IdeaPad K1 má aktuálnu verziu OS Honeycomb 3.2.1, ale do konca júna môžeme očakávať update na Ice Cream Sandwich (ICS 4.0).Prvé dojmy

Po vybalení tabletu zo škatule som bol prekvapený jeho hmotnosťou. Osobne by som ho zaradil medzi ťažšie tablety. Zato môžem pochváliť solídnu konštrukciu. Takmer celý tablet je orámovaný hliníkovou lištou. Píšem preto skoro celý, pretože vrchná časť má plastovú lištu, ktorá slúži na demontáž zadného krytu. Zadný kryt sa v strednej časti trochu prehýba. Je tam malá medzera, ale ktorá nie je tak badateľná, žeby prekážala. Lenovo by mohlo do stredu vložiť medzi baterku a kryt kúsok peny, ktorá by túto vôľu obmedzila. V balení nájdete okrem tabletu manuály, sieťový adaptér a dátový kábel.

 Displej

Displej má uhlopriečku 10.1″ HD, ktorý je aj na priamom svetle dostatočne čitateľný pri správnom nastavení jasu. Displeju nie je čo vytknúť. Počas testovania som pracoval s tabletom za rôznych svetelných podmienok.

Práca s tabletom

Na začiatku testovania som pracoval s verziou systému 3.1, ale po niekoľkých dňoch mi prišiel OTA update na verziu 3.2.1. Všimol som si niekoľko rozdielov medzi týmito verziami. Asi najbadateľnejší rozdiel bol v grafickom dizajne SW klávesnice a vyššia stabilita systému. Lenovo sa vydalo cestou customizácie systému. Preto môžeme vidieť niekoľko rozdielov v ovládacích prvkoch systému. Lenovo upravilo grafické rozhranie niekoľkých ovládacích prvkov.

Na spodnej lište sa nachádza v strede ikona, ktorá spustí zoznam šiestich obľúbených aplikácií. Je to užitočná „vychytávka“, ktorá slúži na vybratie najčastejšie používaných aplikácií, medzi ktorými si používateľ môže vyberať.

Ako som sa už v úvode zmienil o hmotnosti tabletu, tak za hmotnosťou stojí dvojčlánková batéria, ktorá dokáže pri aktívnej práci vydržať do 10 hodín. Samozrejme záleží od nastaveného jasu, či sa používa Wi-Fi, a pod. Pri mojej práci som dokázal K1 používať pri bežnom používaní niečo cez dva dni. Tablet som nevypínal. Ostal v Standby mode aj počas noci. Moja činnosť pozostávala z hrania sa niekoľkých hier, browsovania na internete, prehrávania hudby a videí na Youtube.

Tablet sa aj napriek svojej hmotnosti drží v ruke (rukách) veľmi dobre. Uhlopriečka displeja 10.1″ je postačujúca na všetky bežné úkony, ktoré požaduje používateľ na cestách a v teréne.

Zadná kamera, ktorej čip je 5 MPx je postačujúca na takéto zariadenie. Ako pozitívum hodnotím prisvetľovaciu LED diódu, ktorá svieti naozaj veľmi silno. Po doinštalovaní aplikácie Flashlight dokáže zadná prisvetľovacia dióda osvietiť veľký priestor. Predná 2 MPx kamera slúži na VoIP hovory, ktorá postačuje na internetovú komunikáciu.

Počas používania som sa nestretol so zahrievaním zadnej strany tabletu, kde je umiestnená veľká batéria. Taktiež ani počas nabíjania som nezaznamenal zahrievanie. Na niektorých tabletoch cítiť zahrievanie batérie pri používaní. Pravdepodobne za to môže aj tá medzera medzi krytom a batériou, ktorá slúži na chladenie a odvetrávania.

Na tablete sa nenachádza žiadna verzia USB portu, ktorý nahradil dockovací konektor, ktorý musím, ale pochváliť za veľmi rýchly prenos údajov. Niektorí z vás sa môžu spýtať či sa cez tento konektor dá nabíjať tablet po pripojení k počítaču alebo notebooku. Odpoveď znie – nie. Tento konektor slúži pri pripojení k PC alebo notebooku len na prenos dát. Cez tento konektor sa, ale zariadenie nabíja pomocou sieťového adaptéra. Možno to niektorí z vás budú považovať za nevýhodu, ale inžinieri v Lenove vedeli čo robili. Nabíjanie tak veľkej batérie cez USB by trvalo veľmi dlho. Preto použitie sieťového adaptéra je rozumná voľba. K tomuto konektoru je možné pripojiť dockovaciu stanicu s klávesnicou alebo aj verziu bez klávesnice (doplnkové príslušenstvo).

Na spodnej strane sa nachádza ešte miniHDMI konektor, ktorý samozrejme slúži na audio/video prenos a pripojenie k TV. Nemal som možnosť otestovať tento konektor, ale myslím si, že bude fungovať bezproblémovo.

Spodná strana obsahuje ešte konektor na pripojenie slúchatiek alebo hadsfree sady.

Ľavá strana tabletu obsahuje dierku na vstavaný mikrofón, tlačidlo na vypnutie/zapnutie tabletu, ovládač hlasitosti, prepínač na zamknutie rotácie displeja a otvor s krytkou na pamäťové karty. Žiaden otvor na SIM kartu, nakoľko slovenská verzia K1 neobsahuje 3G modul. Na Slovensku Lenovo necertifikovalo 3G modul. V Českej republike certifikovali tento modul, preto sa na Slovensku môžete u niektorých predajcov stretnúť aj s verziou, ktorá obsahuje 3G modul. Podľa môjho názoru je to na škodu, že výrobca necertifikoval na toto zariadenie aj verziu s 3G modulom. V cenovej kategórií 300 € – 375 € tabletov ako je tento sa to stáva štandardom.

Celkom zaujímavé bolo robenie screenshotov a používanie hardwarového tlačidla, ktoré má viacero funkcií. Screenshoty sa robia dlhším pridržaním tohto tladičla. Toto tlačidlo má aj funkciu, ktorá umožňuje krok späť a vysunutie menu, v niektorých aplikáciách, najmä pri aplikáciách, ktoré sú on-line.

Vstavaný prehliadač je veľmi dobre odladený a veľmi rýchlo vykresľuje webové stránky. Bol som prekvapený rýchlosťou. Nakoľko do Honeycombu bolo implementované nová technika vykresľovania webových stránok.

Predinštalované aplikácie

Lenovo dodáva s tabletom niekoľko predinštalovaných aplikácií. Medzi najhodnotnejšiu aplikáciu môžem považovať plnú verziu kancelárskej aplikácie Documents To Go. V zozname predinštalovaných aplikácií je niekoľko hier (NFS Shift HD Free, Galaxy On Fire 2 HD Full, Angry Birds HD, Warships, a niekoľko kartových hier), a niekoľko aplikácií na čítanie elektronických kníh, prehrávače hudby, videa a niekoľko aplikácií na správu sociálnych sietí. Vcelku bohatá aplikačná výbava.

Za zaujímavosť stojí spomenúť Social Touch, ktorá v sebe má integrovaných 4 klientov (Facebook, Twitter, GMail, Email Exchange). Prehľadné zobrazenie správ na jednom mieste najpoužívanejších aplikácií.

Plusy

Cena, displej, výdrž batérie, aplikačná výbava tabletu, možnosť updatu na ICS, rýchle reakcie

Mínusy

Hmotnosť, absencia 3G modulu, absencia microUSB portu (nie veľké mínus)

Záver

Tento tablet hodnotím veľmi pozitívne, aj napriek spomínaným mínusom. Niektoré mínusy nie sú skutočnými mínusmi, nakoľko je možné absenciu, niektorých častí nahradiť softwareovo. Napr. dátový prenos medzi PC/notebookom a tabletom je možné vykonať aj bezdrôtovo cez Wi-Fi, alebo pri menších súboroch použitie bluetooth. Pri absencií 3G modulu je možné nahradiť Wi-Fi, ak máte smartphone, tak môžete použiť zdieľanie internetu cez Wi-Fi.

S tabletom sa pracovalo pohodlne, bez nejakých problémov. Tablet môžete kúpiť so 16 GB pamäťou u Lenova za cenu už od 293 € s DPH. Testovaná 32 GB verzia stojí 319 € s DPH. Prijateľná cena za zariadenie, ktoré ponúka naozaj kvalitné spracovanie, bohatú aplikačnú výbavu a kvalitným hardwarom.

Ak si chcete tablet vyskúsať, určite vám odporúčam navštíviť Lenovo Showroom buď v Bratislave alebo v Banskej Bystrici, kde si nielen tento tablet, ale aj iné zariadenia môžete vyskúšať. Ochotný personál, ktorý tam pracuje vám s radosťou pomôže pri výbere vhodného zariadenia.

Základné údaje

Displej: 10.1″ HD 1280×800, lesklý, multidotykový

Procesor: DualCore NVIDIA Tegra 2 ARM Cortex-A9 1.0GHz

Operačný systém: Google Android 3.1 (update 3.2.1.)

Operačná pamäť: 1GB DDR2 600MHz

Grafický akcelerátor: Ultra-low power NVIDIA® GeForce® GPU

Pevný disk: 32GB SSD

Bezdrôtové rozhranie:

  • Bluetooth 2.1
  • WiFi 802.11a/b/g/n

Rozhrania:

  • 1 x mini HDMI
  • 1 x čítačka pamäťových kariet 3 v 1
  • Dock konektor
  • Audio input/output

Audio:

  • 2 x 0,5 W stereo

Kamera:

  • Predná – 2MPx, Zadná 5MPx

Batéria: 2-článková,  výdrž až 9 hodín

Váha: 0,75 kg

Rozmery: 290 x 193 x 26.3-37.6  mm

 

{becssg}Lenovo{/becssg}.

Comments

comments

Leave a Reply