Recenzia na Lenovo IdeaPad G580

Štandardný

Dnes som sa dostal ku novej generácií IdeaPad-u z triedy G, ktorá spája cenovú dostupnosť, vysoký výkon a všestranné funkcie, ktoré oslovia širokú skupinu používateľov. Notebook mi bol na testovanie zapožičaný od spoločnosti ThinkPro.sk, ktorá je Lenovo Gold Business Partnerom na Slovensku. Produktová línia IdeaPad

Lenovo myslelo aj na domácich a bežných používateľov, ktorí nepotrebujú business notebooky a všetky vlastnosti, ktoré nesie produktová línia ThinkPad. Notebooky radu IdeaPad sú moderného a štýlového dizajnu, ktoré záujmu na prvý pohľad.

Spracovanie notebookov je na vysokej úrovni v porovnaní s inými značkami v tejto cenovej kategórií. Rada IdeaPad má niekoľko tried zameraných na isté cieľové kategórie. Multimediálne, hráčske, ultrabooky a pre bežných spotrebiteľov s dostatočným spektrom výkonostných skupín, vďaka čomu si môžu používatelia vybrať to čo potrebujú  v širokom cenovom spektre.

Prvé dojmy z G580

Po otvorení škatule mi padli oči na veko displeja, ktoré sa mi hneď zapáčilo, pretože veko displeja je vyhotovené z tenkého kovového výlysku, čo nielenže dodáva notebooku na dizajne, ale aj na ochrane a odolnosti displeja. Povrchová úprava bola vhodne zvolená – matná s „brúseným“ efektom, čo hodnotím veľmi pozitívne. Niekomu sa páčia lesklé povrchy, ale tie sú lapačmi odtlačkov a  všetkých možných nečistou. Netvrdím, že táto povrchová úprava nezachytáva odtlačky či špinu. Aj keď zachytáva isté odtlačky, nie je to tak viditeľné. Veko displeja zdobí lesklé logo Lenovo. Pôsobí decentne a v spojení s farbou veka aj elegantne.

Celkový prvý dojem z G580-tky mám asi taký, že by som si tento notebook vedel predstaviť aj v business triede, nakoľko materiály, ktoré boli použité pri výrobe patria k tým kvalitnejším. Nie je to horčíkovo-hliníková zliatina a pod., ale určite aj použité plasty v spojení s kovovými časťami boli vhodne zvolené.

Technická špecifikácia

Táto G580-tka mi bola dodaná v nasledovnej konfigurácií.

CPU – Intel Core i5 3210M (Ivy Bridge) 2,5 GHz

RAM – 4GB DDR3 1333 MHz

HDD – 750 GB 5400 ot./min.

Grafická karta – nVidia GeForce GT 630M s 1GB zdieľanej pamäte/ Intel HD Graphics 4000 (zdieľaná s CPU)

Displej – 15,6″ HD LED s rozlíšením 1366×768 s lesklou povrchovou úpravou

WiFi/BT – Atheros AR9285/ Atheros AR3011 BT 3.0

Batéria – 6-článková (výdrž udávaná výrobcom do 7 hodín, mne sa to podarilo vytiahnuť cca. na 6 hodín)

OS – Windows 7 Home Premium 64 bit SK

Klávesnica – SK/CZ s numerickým blokom

2 x USB 3.0, 1 x HDMI, čítačka pamäťových kariet, VGA port, ethernet port 10/100 Mbit a 1 x USB 2.0.

Dojmy a pocity z používania

Srdcom tohto notebooku je 3. generácia procesorov Intel s kódovým označením Ivy Bridge, ktorý postačuje na bežnú, ale i náročnejšiu prácu. Procesor s taktom 2,5 GHz je postačujúci pre študentov, ale i na prácu s multimédiami.

Kapacita RAM je dostačujúca, ale kto by potreboval o kúsok viac, tak má k dispozícií ešte jeden voľný slot na ďalší 4GB modul. Pre doplnenie by som vyzdvihol inžinierov v Lenove, že spodná časť obsahuje minimum šróbov a ešte väčšie minimum malých odjímateľných krytov, ktoré by mohli časom vŕzgať. Na spodnej strane sa nechádza jediný veľký servisný kryt, pod ktorým sa nachádzajú pamäte RAM, HDD, WiFi modul, …

Kto by mal obavy, že v tomto modeli by mal problém s priestorom na multimédiá alebo software, tak tieto obavy mäže do slova a do písmena hodiť za hlavu. 750 GB harddisk by mal postačovať aj na filmy v HD rozlíšení a ak by aj toto bolo málo, tak môže využiť externý harddisk, ktorý si môže pripojiť cez USB 3.0, ktoré sú naozaj veľmi rýchle. Na notebooku ich môžete rozlíšiť od klasickej „dvojkovej“ verzie, že sú modrej farby. Ak by sa niekomu málilo, tak má k dispozícií až dva porty.

Počas testovania som si vyskúšal aj pripojenie HDMI. Prepojenie s TV bolo bezproblémové a taktiež aj riešenie klávesovej skratky Fn+F5. Na výber boli 4 možnosti (notebook, duplikovanie, rozšírenie a len projektor, resp. TV).

Mnohých určite zaujíma aká je výdrž notebooku na jedno nabitie. Nakoľko notebooky sú mobilné zariadenia, kľúčovým faktorom býva práve ich výdrž. Aj napriek výkonému hardware-u, ktorý je nainštalovaný v notebooku, môžete dosiahnuť na jedno nabitie okolo 6 hodín používania. Táto hodnota je samozrejme limitovaná činnosťou, ktorú vykonávate na notebooku. Prehrávanie HD filmu zníži počet hodín narozdiel od písania vo Worde alebo browsovania na internete. Keď som si pozeral konkurenčné hodnoty s podbným (rovnakým) inštalovaným hardware-om, tak som bol prekvapený, na aké rozdiely som natrafil. Tento notebook mal spomedzi ostatných notebookov vyššiu výdrž než bol udávaný priemer tejto kategórie notebookov. Nemusíte sa báť, že na ceste z Bratislavy do Žiliny vám na polceste vyhasne notebook, práve v tej najlepšej časti HIMYM 😀 (pre pracujúcich, že vám vyhasne pri prepočítavaní rizika portfólia).

Klávesnica bola veľmi dobre spracovaná, ale čo sa mi na nej menej páčilo (sila zvyku a subjektívne hodnotenie) je, že numerické klávesy sú menšie než ostatné klávesy. Šípky sú tým pádom vsadené medzi Enter, Shift, Ctrl a numerickú časť. Ja osobne som zvyknutý pracovať bez tejto časti, čo sa odrazilo aj na mnohých preklepoch a posúvaní sa v texte pri písaní. Nehodnotím to ako za negatívum, a netvrdím, že je to zlé riešenie, ale ja som na to nezvyknutý a vadilo mi to. Tí čo ste zvyknutí na klávesnice s numerickou časťou, tak určite nebudete mať problém.  Klávesnica je tradičná 6-radová. Funkčné klávesy majú zväčša aj sekundárnu funkciu po stlačení Fn klávesu. Pridávanie/uberanie hlasitosti/jasu je vyriešená cez spomínané šípky. Je to lepšie riešenie ako umiestniť túto funkciu do F klávesov, alebo samostatných. Pridávanie a uberanie hlasitosti/jasu sa tým stáva intuitívnejšie pretože chcete viac alebo menej hlasitosti/jasu. Automaticky vás to navádza na stlačenie týchto klávesov.

Aplikácie a software-ová výbava G580-tky

Stretávam sa s tým, že mnohí používatelia nadávajú na predinštalované aplikácie od výrobcu, že výrobca tam inštaluje len balast, … to je pravda, mnoho výrobcov to tak robí a stretol som sa s tým aj ja, ale pri notebookoch od Lenova, by som bol vo vyjadreniach striedmejší. Aj Lenovo inštaluje svoje aplikácie a nejaký ten software do notebooku, ale mnoho aplikácií v tomto modeli bolo dosť užitočných. Pri notebookoch z rady ThinkPad sú všetky dosť potrebné.

RapidBoost pomáha optimalizovať štart notebooku o 40%. Ak sa notebook štartuje neštandardne dlhšie, tak ponúkne možnosť optimalizácie. Vcelku dobrá „fíčurka“, ktorá úsetrí pri niekoľkých zapnutiach aj niekoľko % energie na prácu a zároveň, používateľ nemrhá časom pri štartovaní notebooku.

OneKey Recovery – jedným tlačítkom pri Power On tlačítku dokážete vrátiť systém do továrenských nastavení. Už žiadne hľadanie inštalačných CD/DVD alebo manuálneho sťahovania ovládačov, … jedným tlačitkom vrátite notebook do pôvodného stavu, v akom ste si ho doniesli z predajne (doniesol kuriér).

Smart Fun a Noice Control – všetci poznáte problém so zaprášenými chladičmi, usadenými lopatkami od prachu, vysoká hlučnosť ventilátora, … tak pri tomto notebooku môžete na to zabudnúť. Predinštalovaná aplikácia Smart Fun vám umožní vyčistiť chladič ventilátora a aj pasívny chladič cez aktivovanie čistenia chladiaceho systému. Aplikácia spustí ventilátor na vyššie otáčky a snaží sa meniť intenzitu otáčok, čo má za následok vyfukovanie čiastočiek usadeného prachu. Určite sa to hodí počas leta, ale aj v priebehu roka spraviť takú menšiu „očistu“. Noise Control kontroluje otáčky a teplotu CPU, … a upravuje ich na čo najnižšiu úrove§ aby znižoval počet dB, samozrejme nie na úkor dostatočného chladenia.

Spomenul by som ešte Power Managment utilitku pomocou ktorej si môžete nastaviť tri energetické módy. Samozrejme, túto možnosť ponúku aj Windows, ale nastavenie optimálnych hodnôt výkonu a výdrže spravilo za vás Lenovo, ktoré presne nastavilo na daný notebook potrebné parametre.

Skoro som zabudol na zvukový prejav. Zaujímalo ma ako môžu hrať na tomto notebooku reproduktory, ktoré dostali ešte Dolby Advanced Audio 2.0. Hrajú hlasito a čisto, žiadne vedľajšie „efekty“ pri počívúvaní som nezaznamenal, a to som skúšal youtube pesničky, filmy, hudbu, …. Bol som veľmi milo prekvapený.

Záver 

Na záver by sa patrilo nejaké zhodnotenie pre a proti. Notebook od popredného výrobcu Lenovo má veľa plusov, ale má aj nejaký ten mínus, nakoľko nič nie je dokonalé (alebo žeby niečo aj bolo?).

Plusy

– spracovanie, použité materiály (použitý hliník),

– odladený HW so SW,

– dobrá (ergonoimická) klávesnica,

– dostatok portov,

– výdrž baterky,

– dobré reproduktory,

– použitá grafická karta (viac o nej v recenzií na ThinkPad E530,

– kvalitný displej,

Mínusy

– veľmi malé klávesy a zhustené v numerickom bloku (subjektívny pocit),

– rozlíšenie displeja (mohlo byť už 1600×900, ale aj to je skôr subjektívne),

– lesklý displej (ale to je tiež subjektívne, pričom nepraktické),

– o ďalšom neviem :D.

Hodnotím tento notebook naozaj pozitívne s odporúčaním pre študentov, ktorý požadujú výkon, dizajn, výdrž a najmä kvalitu. Pomer cena/výkon je na veľmi dobrej úrovni. Kto sa rozhodne kúpiť tento notebook, určite nebude ľutovať. Viac informácií získate priamo na stránke predajcu ThinkPro.sk, jeho Facebookovskej stránke alebo na Facebook stránke Lenovo Slovakia, kde získate čťerstvé novinky zo sveta Lenovo a akciách.

Odporúčaná cena je približne 530 € s DPH.

Fotogaléria

{AG}LenovoG580{/AG}

 

 

Video

{youtube}M09seLlCatg{/youtube} 

{youtube}VUdw1AF-BUg{/youtube} 

{youtube}xjp2go7UuGM{/youtube} 

 

 .

Comments

comments

Leave a Reply