Naskočte na správnu vlnu …

Štandardný

Možno budem kritický, ale treba sa na vec pozrieť skutočne realisticky. Žiadne priklášľovačky v style: “veď mám ešte čas”, “vyštudoval som super univerzitu, o mňa sa pobijú” alebo “veď som mal same A-čka, takže to ma hneď vezmú”. STOP!

Omyl č. 1 – nik sa nepozerá na vase známky, tie sú vám nanič, keď neviete vo Worde si upraviť ani vlastné CV,

Omyl č. 2 – nikoho nezaujíma akú univerzitu ste vyštudovali, keď aj tak ste počas štúdia nič iné nerobili len žúrovali a chlastali (česť výnimkám),

Omyl č. 3 – (rozumný) zamestnávateľ si starostlivo vyberá svojich budúcich zamestnancov. Nechce zbytočne investovať peniaze do lajdákov a neschopných ľudí. Hľadá talenty, šikovných, pracovitých a motivovaných ľudí, ktorí mu budú prinášať pridanú hodnotu (nie DPH :D).

Omyl č. 4 – aj tak všetci absolventi sú rovnakí. Ani náhodou, nájde sa 5% takých čo idú “proti prúdu” a vaše vysnívané miesto už nie je vaše, ale toho “rovnakého” študenta ako ste vy. Sorry, zákon jungle.

Omyl č. 5 – aj tak si nájdem prácu v Bratislave hneď. Odvážne tvrdenie, ktoré má hneď niekoľko argumentov, prečo si nenájdeš prácu hneď. Najskôr sa vráť ku prvým omylom, ak si aspoň na 2 odpovedal “áno”, tak toto je už jeden z dôvodov prečo si nenájdeš prácu hneď. Ďalší dôvod je ekonomicko-politická situácia na trhu práce, menej flexibilný zákoník práce, vyššie dane a odvody, a pod.

Dobre, ale aby som nebol len ten čo “karhá”, tak skúsim poradiť tým čo vážne chcú pracovať.

Rada č. 1 – už dnes si pripravte kvalitné CV-čko, ktoré vás predá. Na internete je kopec návodov “ako na to”, nechcem sa zbytočne opakovať, ale do pozornosti vám môžem dať práve tento link. Niekoľko dobrých rád sa tam nájde pre každého.

Rada č. 2 – skúste sa zamyslieť nad tým čo chcete robiť. Keď budete vedieť čo chcete robiť, ľahšie si nájdete prácu, lebo budete rozhodní, plus nemrháte zbytočne energiou na niečo čo nechcete.

Rada č. 3 – buďte viac flexibilnejší. Asi to bude troche odporovať predošlému bodu, ale počkajte chvíľu. Uvediem príklad pre ľahšie pochopenie. Ak chcete robiť na controllingu, tak to je síce pekné, ale momentálne na trhu nie sú voľné miesta, resp. sú ale len seniorné pozície, čo vy nespĺňate, preto skúste začať na nejakom podobnom oddelení (účtovníctvo, interný audit, reporting, nejaký back office), kde načerpáte skúsenosti a zároveň získate aj kontakty. Ak sa zamestnáte v spoločnosti na inom oddelení než ste chceli, to nevadí, časom môžete prejsť na iné oddelenie, keď sa uvoľní nejaké miesto.

Rada č. 4 – neseďte doma na zadku, ale buďte proaktívny, tz. hľadajte, posielajte, volajte, navštevujte, … Práca si vás sama len – tak nenájde. Musíte niečo aj vy spraviť.

Rada č. 5 – buďte šikovnejší ako 95% absolventov a začnite už teraz hľadať prácu. Po štátniciach už bude všetko rozchytané. Neveríte? Spýtajte sa tých nezamestnaných absolventov, čo ešte nemajú prácu po roku od štátnic. Verte mi, vyplatí sa vám venovať niekoľko minút/hodín hľadaniu práce už teraz. Naskočíte na správnu vlnu, ktorá vám prinesie pracovné miesto ešte pred štátnicami. Je to super pocit ísť na štátnice s istou prácou.

Rada č. 6 – oslovte kamošov čo skončili rok – dva pred vami. Možno v ich firme niekoho hľadajú a on vám môže pomôcť. Slovo od interného zamestnanca na HR robí vela (nie vždy, ale niekedy to pomôže).

Tak čo, stále uvažujete čo budete robiť teraz po prečítaní tohto blogu? Neuvažujte a konajte! Držím vám palce pri hľadaní práce. Ak budete potrebovať poradiť, vkľude sa ozvite, rád pomôžem/poradím.

.

Comments

comments

Leave a Reply