Momenty, ktoré sú jedinečné – recenzia Zoner Photo Studio 14

Štandardný

Nie som profi fotograf, ale baví ma to. Baví ma zachytiť ten moment, ktorý sa už nemusí opakovať. Aj keď isté momenty života nie je možné zachytiť objektívom fotoaparátu to nevadí, tieto momenty sa uchovajú v našich srdciach či mysliach po zbytok života. Nie na všetko postačuje technika tejto doby. Ale späť ku výdobytkom dnešnej doby. Mnohí z vás ste sa stretli s tým, že fotke niečo chýba alebo nie je úplne dokonalá. Vtedy určite padne vhod použiť nejaký ten nástroj na úpravu fotiek.Na trhu existuje mnoho nástrojov na správu, úpravu, editáciu, … fotiek. Niektoré sú jednoduchšie a iné zas plné efektov a nástrojov, ktoré aj menej skúseným používateľom pomôžu vyriešiť problém s úpravou fotiek. Priznám sa, nemám čas a ani dostatočnú zručnosť v tom aby som upravoval fotky ako nejaký profík, ale dal som sa na testovanie Zoneru, ktorý ma aspoň prinútil sa opäť niečo nové naučiť a získať ako takú zručnosť v úprave fotiek. Nejaké tie skúsenosti s iným nástrojom už mám, ale nie sú obrovské.

Preto by som sa chcel s vami podeliť o nejaké tie skúsenosti z používania. Nebude ich veľa, ale minimálne by som chcel zhodnotiť chod celej aplikácie a prostredie.

Najvhodnejšie určite bude ak si skúsite samotný Zoner Photo Studio 14 stiahnuť odtiaľto.

Prostredie

Prostredie môžem hodnotiť ako tradičné, ktoré je používané vo viacerých nástrojoch podobných tomuto. Hodnotím to ako pozitívum, pretože skúsený používateľ, ktorý prejde z iného nástroja by zbytočne strácal čas spoznávaním prostredia. Mohol by som to označiť za istý štandard.

Ako môžete vidieť, tak bavil som sa s nejakými fotkami. Konkrétne som sa bavil so západom Slnka. S kamarátom sme si vyšli pofotiť augustový západ. Fotku som si už zmenšil na rozmer, ktorý je použiteľný pre Instagram, aby som nemusel orazať ani 1 px. Rozlíšenie v Instagrame je 601×601 px (ak by niekto potreboval). Osobne na Instagram neupravujem fotky v žiadnom nástroji na úpravu, ale tu sa naskytla taká príležitosť vybrať niečo aktuálne, preto som sa rozhodol spraviť niečo takéto. Ale späť ku Zoneru. (Viac o mojej galérií na Instagrame nájdete tu.)

Na tejto fotke som sa trochu vyhral, pretože bola fotená s mojím verným kamošom Nexusom S, ktorý doslúžil :(.

Tento piatok som bol kuknúť čo je nové v centre Bratislavy a skúsili sme spraviť nejaké nočné fotky. Samozrejme efekt svietiacich očí sa dostavil aj tu. Nikomu sa nepáčia svietiace oči na fotke, pretože vyzerá ako nejaký vlkodlak :D. Tak šup do Zoneru či niečo také má. Zoner to má, ale ja sa musím naučiť ako to správne používať, aby som nemal tmavé oči (dúhovku). Samozrejme strýko Google veľmi rád pomôže, a tak isto aj široký komunita používateľov, ktorá má niekoľko blogov, fór, … na internete, ktoré dokážu byť nápomocné.

Systémové požiadavky a chod Zoneru

OS: Microsoft Windows XP SP2/Vista/Windows 7 (32 alebo 64 bitov*)
Procesor: Intel Pentium 4 alebo kompatibilný s podporou SSE2
Pamäť: 1 GB RAM
HDD: 350 MB (a viac) voľného miesta na disku
Rozlíšenie: 1024 x 768 HiColor
Nutná je inštalácia prehliadača MS IE 7.0 a DirectX 9 (alebo vyššej verzie).

Môžete si všimnúť, že na beh Zoneru nie sú potrebné nejaké extra požiadavky. 1 GB RAM spĺňajú už aj netbooky (tam by bol problém s CPU). Čo sa týka potreba inštalácie min. IE 7.0, tak to už má takmer každý, ale nie je potrebný (aj najpoužívanejší Chrome funguje dobre).

Pri práci so Zoner Photo Studio 14 som nezaznamenal žiadne problémy s chodom alebo so sekaním pri „loadovaní“ väčšieho množstva fotiek.

Aplikovanie efektov prebieha veľmi rýchlo a aj efekty, ktoré sú náročnejšie na prekreslenie fotky som nezaznamenal výraznejšie spomalenie alebo obmedzenie v práci. V notebooku mám 4 GB RAM DDR3 1600 MHz a večne pustený Chrome s miliónom otvorených stránok (najmä tie o Zoner Photo Studio typu „How to …“ :D), takže som pracoval s riadne vyťaženou RAM.

Záver

Je tu toho dosť čo by sa dalo popísať, ale to by asi nikoho nebavilo čítať. Na druhej strane ja nie som nejaký profík v tejto oblasti, tak to radšej nechávam na odborníkov. Chcel som vám len týmto ukázať, že na trhu existujú aj iné nástroje na úpravu fotiek. Zoner sa nemá za čo hanbiť a osobne by som povedal, že zo skúsenosti z používania je tento rýchlejší než jeho konkurencia. Časom dozrel na rovnocenného súpera. Čakám vlnu kritiky, ale to je môj názor. Ak by ste mali záujem aj vy ho vyskúšať, tak si ho skúste stiahnuť, veď za stiahnutie nič nedáte. Prajem vám nech sa vám s ním dobre retušuje 😉

Takže link na stiahnutie je tu: goo.gl/lXvSL 

 

.

Comments

comments

Leave a Reply