Job interview II.

Štandardný

Nájdite si informácie o spoločnosti

Nie je nič horšie ak o danej spoločnosti neviete nič. Potrebné je sa zamerať na jej „core business“, ako by povedal jeden nemenovaný vyučujúci (a.k.a. Mrož :D). Taktiež je dobré si zistiť jej posledné obchodné aktivity, či v poslednej dobe nekúpila iný podnik, resp. či nebola daná spoločnosť odkúpená inou alebo jej časť. Je to potrebné preto, aby ste na pohovore vedeli reagovať na otázky a diskutovať. 

Doplnené (07.06.2012)

Nezabudnite na aktuality, aktuálny vývoj vo svete

Mať názor na prebiehajúce zmeny v jednotlivých ekonomikách. Globalizácia znamená aj neustále sledovanie aktualít zo sveta. Pretože to čo sa deje vo Francúzsku sa týka čiastočne aj nás, ale aj inde. Preto si prezrite posledné správy aby ste vedeli čo sa deje vo svete.

Pozrite si učivo z FEAPu (Finančno – ekonomická analýza podniku) (táto časť nie je venovaná humanitným, prírodným vedám a mnohým ďalším, ktoré nie sú späté z ekonómiu, financiami, a pod.)

Je jedno či sa hlásite na pozíciu Tax Consultant alebo Junior Accountant či Financial Analyst, všade si vás budú chcieť preveriť či niečo viete z tejto oblasti. Či ovládate jednotlivé finančno – ekonomické ukazovatele, či ste v nich zbehlí, … nenechajte to na náhodu, že var si niečo pamätáte. Obetujte tomu čas, veď nie nadarmo sa hovori: „Na cvičisku ťažko, na bojisku ľahko.“ 

Nezabudnite na oživenie si slovnej zásoby v danej oblasti (angličtina, nemčina, …)

Nakoľko mnoho spoločností je angažovaných medzinárodne, je potrebné si oprášiť slovnú zásobu v cudzom jazyku z danej problematiky. Už väčšina pohovorov je v cudzom jazyku (časť), tak by bola škoda pohorieť na niečom takomto. Pozrite si určite finančno – ekonomické ukazovatele, základnú ekonomickú slovnú zásobu, nejaké skratky medzinárodných inštitúcií, a pod. To by už bolo čo, kebyže neviete čo je IMF (no priznajte sa, kto musel použi Google :D).

Zopakujte si čo ste napísali do svojho životopisu

Prejdite si svoje CV-čko a zamerajte sa na svoje doterajšie štúdium, pracovné skúsenosti, ktoré ste uviedli a svoje vlastnosti. Povedzte si v pár vetách niečo o sebe, o štúdiu a o tom, kde ste pracovali a čo bolo vo vašej kompetencií. Musíte sa vedieť predať, to znamená, musíte byť pripravený aj na takéto otázky. Lepšia príprava sa rovná vyššej pravdepodobnosti zaujatia na pohovore.

Pripravte sa na otázky o sebe, o svojich silných a slabých stránkach, …

Tak na niečo takéto sa vás určite spýtajú, nakoľko chcú vedieť o vás viacej. Je to prirodzené. Aj kupec koní sa informuje pred kúpou či ten kôň je zdravý, či je trénovaný, a pod. Nechce kupovať mačku vo vreci, to isté platí aj o vás. Váš budúci potenciálny zamestnávateľ nechce kúpiť mačku vo vreci. Buďte úprimní, ale nie prehnane. Ak mu poviete, že ste lenivý a on potrebuje aby ste podávali vysoké výkony, tak to bude skôr na škodu ako na osoh. Aj určitý stupeň lenivosti sa dá brať ako pozitívum a dá sa popísať/zaobaliť. Radšej treba spomenúť svoje rezervy v pracovných skúsenostiach, ktoré máte, kde vidíte potenciál ďalšieho rozvoja, a pod.

Postoj tela a gestá

Naučte sa sedieť rovno, prirodzene, uvoľnene. Nepoužívajte prehnane gestá, ktoré by mohli dokonca aj urážať oproti sediacich. Niekedy na pohovoroch sa môže zúčastniť aj niekto zo zahraničia, a niektoré gestá sú, v niektorých kultúrach hanlivé, urážajúce a neprípustné. Sadnite si pred zrkadlo a skúste si predošlé body zrekapitulovať a „zahrať“ sa na pohovor. Všimnite si váš výraz tváre, gestá, ako sedíte, a pod.

Oblečenie

Nezabúdajte, že idete na pracovný pohovor, nie na party alebo módnu prehliadku. Vhodné oblečenie robí svoje. Reprezentuje vás. Nemá to byť nič nápadné, ani luxusné, ale aby to bolo elegantné a najmä, malo by to korešpondovať s pozíciou, o ktorú sa uchádzate. Určite IT-čkách nepôjde v smokingu na pohovor, ale určite nepôjde ani v roztrhaných nohaviciach a vyťahanom tričku, a pod. Viac o tom čo si obliecť na pohovor nájdete napr. na tejto stránke alebo na tejto stránke 😀 .

Aby som nezabudol, tak určite navštívte tento web, na ktorom  je dobrý článok o „Identifikovaní kariérnych príležitostí„.

Zhrnutie

Na záver by som to zhrnul asi veľmi krátko. Príprava nadovšetko! A posledný blog je umiestnený hneď tu.

.

Comments

comments

Leave a Reply